Po raz pierwszy województwo podkarpackie część II

Stacja Zagórz
Widoczna na fotografii stacja w Zagórzu przez lata była dość istotna dla ruchu granicznego w tej części Polski. Później zapomniana przez lata podupadała, ale dzięki prywatnemu przewoźnikowi SKPL stacja powoli odżywa.

Dzięki taborowi który, dostarcza wspomniany przewoźnik SKPL prowadzone są pociągi osobowe do Ustrzyk Dolnych pod szyldem Polregio. Braki spalinowych zespołów trakcyjnych są bolączką narodowego przewoźnika i tu z pomocą przychodzi właśnie SKPL, który polonizując zakupione z Holandii składy DM90 do SD85 próbuje ratować sytuację taborową w naszym kraju i przy okazji na tym zarabiając. Ponad to w swoim parku taborowym przewoźnik posiada składy typu SN82, SN83 i SN84 i czeskie motoraki serii 810.
Wracając na Podkarpacie jest tu pełno peronów ziemnych, z którymi do tej pory się nie spotkałem. Ciężko jest wyważyć gdzie się zaczyna taki peron i gdzie kończy. Przystanki typu Załuż czy Uherce Tunel to koronne przykłady zastosowań takich “peronów”. Ciekawostka to przystanek Ustjanowa gdzie PKP PLK zrobiła błąd ortograficzny w nazwie miejscowości, na szczęście (dla nich) tylko w rozkładzie jazdy. Według Wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części wspomniana miejscowość pisana jest przez “j” w rozkładzie jazdy jest przez “i”. W tej części naszego kraju można spotkać również ciekawe maszyny odśnieżne produkcji słowackiej (MTH REMONT, s.r.o., Vranov nad Topľou) i rosyjskiej (Transmash). Na stacji Rzeszów Główny napotkałem się na całą gamę składów należących do województwa podkarpackiego mi udało się sfotografować nowe impulsy 2 typu EN63B czy “rodzynki” typu EN98 czy EN76B, ponadto w Rzeszowie i Zagórzu sfotografowałem dwa skrajnie różniące się od siebie parowozy typu Tkt48, nieco podupadły TKt48-27 i odnowiony TKt48-124. W Uhercach można przejechać się drezyną rowerową, tym razem nie miałem na to czasu (z atrakcji kolejowych tego regionu wybrałem Majdan i tamtejszą wąskotorówkę), jednak samą stację udało mi się odwiedzić. Poza ciekawą atrakcją i pięknymi widokami w Uhercach jest jeszcze jedno miejsce … więzienie przez które, nie mogłem użyć drona do zrobienia sesji zdjęciowej i przelotu nad tą stacją.
Odwiedzając zaledwie 34 stacje mam świadomość że tylko “liznąłem” tą część kraju. Chciałbym nieco bardziej spróbować eksploatować tą część kraju ale … brakuje mi czasu i środków.


W tej serii dodałem 415 nowych zdjęć z następujących stacji:

Rzeszów Główny
Sanok
Sanok Dąbrówka
Sanok Miasto
Solinka
Szczawne Kulaszne
Szebnie
Tarnawa Dolna
Uherce
Uherce Tunel
Ustjanowa
Ustrzyki Dolne
Wysoczany
Zagórz
Załuż
Zarszyn
Żubracze

Zapraszam do oglądania.

Następny wpis planowany jest na 26.12.2023.

Przesłałem kolejne filmy z przelotów nad stacjami:
Stacja (00043): Rudniki koło Częstochowy
Stacja (01467): Grzegorzewo
Stacja (01496): Szebnie
Stacja (01498): Zarszyn
Stacja (01505): Szczawne Kulaszne
Stacja (01520): Zagórz
Stacja (01533): Jedlicze koło Zgierza